سالگرد درگذشت آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی

نهمین سالگرد ارتحال ایشان بخش هایی از زندگی وی را مرور می‌کنیم.


مرحوم آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی از علما و اساتید برجسته اخلاق شهر تهران بود که در ۱۲ دی ماه سال ۱۳۹۱ دنیا را ترک کرد و در نهمین سالگرد ارتحال ایشان بخش هایی از زندگی وی را مرور می‌کنیم.

متولد تهران، محصل در مشهد، قم و نجف
مجتبی شهید کلهری معروف به آقا مجتبی تهرانی ۱۵ فروردین ماه ۱۳۱۶ در شهر تهران چشم به جهان گشود. او فرزند میرزا عبدالعلی تهرانی از شاگردان آیت‌الله حائری یزدی بود. پدر، آقا مجتبی را در کودکی به مکتب فرستاد و در کنار مکتب در مدرسه حاج ابوالفتح تهران هم تحصیل کرد، اما در ادامه به همراه پدر راهی مشهد شدند و در طی سه سال درشهر مشهد مقدس دروس مقدمات حوزه را فرا گرفت.

آقا مجتبی در سال‌های جوانی به شهر قم رفت و آنجا از محضر علمای برجسته ای مانند حضرات آیات امام خمینی (ره)، محقق داماد، بروجردی، گلپایگانی و... بهره برد و در همان سال‌های جوانی از سوی علما به درجه اجتهاد مفتخر شد.

سفر به نجف برای دیدار امام و حضور در جلسات درس ایشان
آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی به منظور شرکت در کلاس‌های درس حضرت امام خمینی (ره) و دیدار با ایشان در سال ۱۳۴۷ راهی نجف اشرف شد و در آنجا از محضر دیگر علمای نجف از جمله سیدمحسن حکیم و آیت‌الله خویی بهره برد. اما در سال ۱۳۴۹ با دستور امام خمینی (ره) به تهران بازگشت و از سال ۵۱ در مسجد جامع بازار جلسات اخلاق و تفسیر را برپا کرد.

وی پس از شهادت آقا مصطفی خمینی (ره) و در سال‌های خفقان ستم‌شاهی برای آقا مصطفی مراسم ختم و بزرگداشت برگزار کرد و در صف اول مبارزه با رژیم پهلوی قرار داشت.

رحلت آقا مجتبی ضایعه‌ای برای حوزه علمیه و روحانیت
رهبر معظم انقلاب ایت الله خامنه ای (مدظله)  در روز ۱۴ دی‌‌ماه ۱۳۹۱ با حضور در مدرسه عالی شهید مطهری بر پیکر آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی نماز خواند و در پیامی درگذشت آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی را ضایعه‌ای برای حوزه علمیه و روحانیت و جامعه‌ مذهبی تهران و به ویژه ارادتمندان و شاگردان ایشان و جوانانی دانست که از مجالس پر فیض و درس‌های سازنده‌ی این معلم اخلاق بهره می‌بردند.

پیکر مطهر این عالم ربانی پس از اقامه نماز در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام آرام گرفت.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019 Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019

نظرات

هیچ نظری تاکنون ثبت نشده

ایمیل خود را وارد کنید تا اخبار مدرسه را دریافت کنید

مدرسه مروی در فضای مجازی