آزمایشی

26 آبان 1400 346 بازدید
روابط عمومی

گزارش محتوایی دومین کارگاه مدرسه حقوق اساسی

دومین کارگاه از مجموعه کارگاه های آموزش قانون اساسی «مدرسه حقوق اسلاسی» با عنوان «آشنایی با جایگاه و صلاحیت‌های رهبری در قانون اساسی» به همت مرکز مدیریت حوزه علمیه تهران، پژوهشکده شورای نگهبان و حوزه علمیه مروی در نمایشگاه دائمی گفتمان انقلاب اسلامی حوزه علمیه مروی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه مروی، دومین کارگاه از مجموعه کارگاه های آموزش قانون اساسی «مدرسه حقوق اسلاسی» با عنوان «آشنایی با جایگاه و صلاحیت‌های رهبری در قانون اساسی» به همت مرکز مدیریت حوزه علمیه تهران، پژوهشکده شورای نگهبان و حوزه علمیه مروی در نمایشگاه دائمی گفتمان انقلاب اسلامی حوزه علمیه مروی برگزار شد.

این کارگاه به استادی دکتر حامد نیکو‌نهاد عضو هیئت علمی دانشگاه قم برگزار گردید که ایشان در ابتدا ضمن بیان جایگاه ولایت فقیه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران فرمودند:

بحث ولایت فقیه، به این معنا که ما در قانون اساسی داریم، در هیچ جای دنیا نیست. و وظایفی که ما برای این نهاد مشخص کرده  ایم این مثل و مانندی در سایر قانون اساسی ها ندارد.

ایشان در جواب به سوال علت اختلافات نظرات شورای نگهبان گفت:

نظرات شورای نگهبان ایستا نیست بلکه متغیر و متعدد است و ناشی از علل مختلفی من جمله تغییر اعضاء، تفاوت اجتهاد و تفسیر اعضاء، شناخت متفاوت از موضوعات و… است. در یک نگاه کلی اظهار نظر های شورای نگهبان دو گونه است: گونه ی کلی که بیانگر مخالفت با روح  قانون اساسی است که با دقت در این نوع مخالفت ها، غالبا فهم می شود که با اختیارات ولایی ولی و امام امت در تعارض است.  و گونه جزئی که به صورت دقیق بیان می شود که با کدام اصل قانون اساسی مخالف است.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم در بیان موارد اشاره به جایگاه نهاد رهبری و ولایت فقیه در قانون اساسی بیان داشت:

 در قانون اساسی در مواردی چون مقدمه قانون اساسی، اصل 2 قانون که یکی از پایه های اعتقادی را رهبری مستمر مطرح می کند و به اجتهاد مستمر فقهاء نیز اشاره می کند، اصل 5 قانون اساسی که اصل پایه گذار ولایت فقیه است، اصل 57 قانون اساسی، که جایگاه ولایت فقیه و اطلاق آن را مشخص می کند، اصل 60 که برخی از اختیارات اجرایی کشور را به رهبر واگذار کرده است مثل فرماندهی کل نیرو های مسلح، اصل 107 قانون اساسی که دال بر مسئولیت رهبر بر ولایت امر و همه شئونات ناشی از آن است،اصل 108 قانون اساسی، اصل110 که وظائف و اختیارات رهبری را بیان می کند، اصل 112، اصل 113 که رهبر را عالی ترین مقام کشور مطرح می کند، اصل122، اصل 131، اصل 176 و اصل 177 به جایگاه نهاد رهبری و ولایت فقیه اشاره دارد.

 معاون پژوهشی سابق پژوهشگاه قوه قضائیه پیرامون اطلاق ولایت فقیه فرمودند:

از اصل 5 و اصل 57 و اصل 107 قانون اساسی، اطلاق ولایت فقیه فهمیده می شود. و باید دقت کرد که قید مطلقه به معنای اصطلاحی خودش است نه به معنای لغوی که معنای آزاد و رها ار آن برداشت شود.

به بیان دیگر تعریف ولایت فقیه مطلقه عبارتند از اینکه شخصی در امور اجتماعی در چهار چوب شرعی آنجا که به مصلحت نظام است با مشورت تصمیم بگیرد. و با این رویکرد حکومت اسلامی عملا به دو بخش اصلی تقسیم می شود: یک: رهبری و سازمان های ذیل آن، و دو:  قوه مجریه، قوه قضائیه، قوه مقننه و توابع آنها( البته رهبری بر تمام این گروه هم ولایت دارد)

ایشان در پایان منابعی را جهت مطالعه بیشتر به دانش پژوهان معرفی فرمودند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019 Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019

نظرات

هیچ نظری تاکنون ثبت نشده

ایمیل خود را وارد کنید تا اخبار مدرسه را دریافت کنید

مدرسه مروی در فضای مجازی