05 شهریور 1401 120 بازدید
آیت الله مصطفوی ره

آیت الله مصطفوی به ملکوت اعلی پیوست

روح بلند استاد عالی قدر مدرسه علمیه مروی ، بقیه السلف حضرت آیت الله مصطفوی به ملکوت اعلی پیوست.

آیت‌الله سید حسن سعادت مصطفوی در اول خرداد ۱۳۱۵ ش / ۲۲ مۀ ۱۹۳۶ م، در قائن از توابع استان خراسان جنوبی چشم به جهان گشود. پدرش آیت‌الله سید محمد سعادت مصطفوی نیز از روحانیون این شهرستان بود. 
سیدحسن تحصیلات خود را در شش سالگی از مکتب‌خانه آغاز نمود و پس از آن به مدارس نوین شهرستان قائن وارد شد و به سبب کسب دانش قبلی، در کلاس دوم نشست و تا کلاس پنجم در محل زادگاهش به تحصیل ادامه داد.

در ۱۳۲۶ ش به همراه خانواده به تهران مهاجرت نمود. در تهران ضمن تحصیل تا پایان دورۀ متوسطه، نزد پدر به تحصیل دروس مقدماتی حوزوی مشغول شد و پس از پایان دورۀ متوسطه به شکل جدی‌تر به تحصیل علوم دینی پرداخت و به مدت هفت سال در مدرسۀ علمیۀ رضائیه دورۀ خارج فقه و اصول را نزد استادانی چون آیت‌الله حاج شیخ محمدتقی آملی، آیت‌الله شیخ محمدحسین ثقفی تهرانی و نیز پدر خود فرا گرفت. او در سن ۳۰ سالگی به درجۀ اجتهاد رسید.


آیت‌الله مصطفوی تدریس علوم حوزوی را از مدرسه علمیه مروی و با تدریس شرح اشارات آغاز کرد و هم‌زمان به مبارزه علیه رژیم پهلوی نیز پرداخت. او از طرف‌داران آیت‌الله خمینی بود که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی، به همراهی گروهی از انقلابیون، کاخ نیاوران را بدون زد و خورد تصرف کرد. 
از ۲۳ بهمن ۱۳۵۷ تا اسفند ۱۳۶۳، به مدت ۶ سال، سرپرستی کاخ نیاوران و حفاظت از اموال و اشیاء آن را به حکم آیت‌الله خمینی برعهده داشت و از آن زمان در دانشگاههای مختلف به تدریس اشتغال دارد. دانشکدۀ الٰهیات دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه قم، دانشگاه آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات) و دانشگاه امام صادق (ع)، مراکزی هستند که او در آنها تدریس کرده است. 
راهنمایی یا مشاورۀ ۴۰ رساله در مقطع دکتری و قریب ۶۰ رساله در مقطع کارشناسی ارشد در موضوعات مختلف فلسفی، کلامی و قرآنی، و ارائۀ مقالات و سخنرانی در همایشهای داخلی و خارجی، کارنامۀ علمی آیت‌الله مصطفوی را تشکیل می‌دهند. او در زمان نگارش این مقاله (۱۳۸۸ ش) عضو هیئت علمی دانشکدۀ الٰهیات دانشگاه امام صادق (ع) و مدیرِ گروه فلسفه و کلام اسلامی این دانشگاه با پایۀ ۱۹ دانشیاری بود و در حوزۀ علمیۀ قم و مدرسۀ دارالشفاء نیز به تدریس اشتغال داشت.
چند دهه حضور فعال آیت‌الله مصطفوی در محلۀ نیاوران، وی را به یکی از چهره‌های شاخص این محله تبدیل کرده است. افزون بر سرپرستی و حفاظت از مجموعۀ کاخهای نیاوران که با نیک‌نامی توأم بود، امامت جماعت مسجد نیاوران، بازسازی مسجد حضرت امام حسن عسکری (ع)، بازسازی و سرپرستی تکیۀ نیاوران، تأسیس دارالحکمه و العرفان در محلۀ نیاوران، و تأسیس صندوق قرض‌الحسنۀ امام حسن (ع) ازجمله فعالیتهای او در شمیران است. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019 Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019

نظرات

هیچ نظری تاکنون ثبت نشده

ایمیل خود را وارد کنید تا اخبار مدرسه را دریافت کنید

مدرسه مروی در فضای مجازی