معاونت پژوهش حوزه علمیه مروی

کارگاه آموزشی نسخه‌پژوهی

اولین نشست پیش‌دوره کارگاه آموزشی نسخه‌پژوهی و روش‌های تصحیح متن به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه مروی برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه مروی، اولین  نشست پیش‌دوره کارگاه آموزشی نسخه‌پژوهی و روش‌های تصحیح متن به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه مروی برگزار می شود . این نشست با حضور استاد مصطفی احمدی از پژوهش گران شناخته شده در عرصه کلام اسلامی بوده که در روز دوشنبه 7 شهریور 1401 ساعت 15 در نمایشگاه دائمی گفتمان علمی انقلاب اسلامی حوزه مروی منعقد می شود.

مدرسه علمیه مروی تهران از اولین مدارس علوم دینی شیعه قرن سیزده و چهارده هجری قمری است که در طهران کلنگ آ ن زده می شود و تا کنون محل تدریس و تلمذ بزرگان فراوانی بوده است؛ قدمت تاریخی این مدرسه باعث شده که بسیاری از نسخ خطی سال های دور یا به صورت وقف و یا به صورت اهدایی به کتابخانه تاریخی این مدرسه دینی اهدا شود.

1500 نسخه خطی در كتابخانه اين مدرسه نگهداری می‌شود . موضوع اکثر این کتاب ها علوم اسلامی بوده و از جمله آنها می‌توان به ابواب الجنة، الاحتجاج علی اهل اللجاج و احقاق الحق فی نقض ابطال الباطل اشاره كرد.

احياء العلوم، ادب الكاتب، ارشاد الاذهان، الاستبصار فيما اختلف من الاخبا ر، اصل الاصول، الافاضات الرضويه، الامالی ـ المجالس ـ عرض المجالس، الانسان الكامل، الانوار البدريه فی كشف شبه القدريه و انوار الفقاهه نيز از جمله ديگر آثار خطی موجود در اين كتابخانه است که حضرت آیت الله رضا استادی در کتابی به نام «فهرست نسخه های خطی کتابخانه مدرسه مروی طهران(هزار و پنجاه نسخه) » فهرست این نسخ خطی را گرد آورده است.

حال به همت معاونت پژوهش این حوزه فخریه ، دوره هایی برای آموزشی نسخه‌پژوهی و روش‌های تصحیح متن برگزار خواهد شد تا ضمینه ای باشد تا علاقه مندان به این نوع پژوهش بتوانند ، متون کهن اسلامی را که منحصر به فرد هستند را در استخراج و در دسترس عموم پژوهشگران قرار دهند.

لازم به توضیح است، این دوره به صورت حضوری برگزار شده و گواهی پایان‌دوره به شرکت کنندگان تقدیم خواهد شد.

عموم علاقه مندان می توانند از طریقلینک https://formafzar.com/form/dl79y اقدام به ثبت نام نمایند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019 Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019

نظرات

هیچ نظری تاکنون ثبت نشده

ایمیل خود را وارد کنید تا اخبار مدرسه را دریافت کنید

مدرسه مروی در فضای مجازی