روابط عمومی

نشست «حرکت منبری‌های جوان هیأت‌های حسینی»

نشست «حرکت منبری‌های جوان هیأت‌های حسینی»، با سخنرانی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیر شبکه قرآن و معارف سیما، تولیت مدرسه علمیه مروی و اساتید حوزوی

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه مروی؛

نشست «حرکت منبری‌های جوان هیأت‌های حسینی»، با سخنرانی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیر شبکه قرآن و معارف سیما، تولیت مدرسه علمیه مروی و اساتید حوزوی، در روزهای ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در مجموعه فرهنگی شهدای هفتم تیر سرچشمه تهران برگزار شد.

مهم ترین مطالبی که در این نشست توسط مدعوین بیان شد به شرح زیر است:

آیت الله محمد باقر تحریری، تولیت مدرسه علمیه مروی تهران در نشست در پنجمین نشست رسالات با بیان اینکه امام زمان(ع) صاحب و مولای ما هستند، تصریح کرد: منبر پایگاه تبلیغ دین است.
وی با بیان این که اولین چیزی که در مقام تبلیغ باید بدانیم معرفت اولیای الهی است، اظهار کرد: مرحوم ابوی ما گاهی روی منبر می فرمود من اول برای خودم می گویم و بعد برای دیگران. مرحوم سعادت پرور فرمودند یکی از رهزن ها این است که منبری می گوید می خواهم دیگران را هدایت کنم. این در ذهن شما شکل می گیرد و می تواند مشکل ایجاد کند.

تولیت مدرسه علمیه مروی تهران ادامه داد: مطالبی که پس از کلمه «قول» در قرآن آمده بسیار خاص و کلیدی است. داشتن خشیت خیلی برای منبری مهم است و خشیت غیر خدا نباید باشد. خشیت می تواند پول یا خوش آمدن دعوت کننده یا تعداد جمعیت باشد. کار مبلغ، به هم زدن وضع موجود به نفع وضع مطلوب است. نبی مکرم اسلام(ص) بالاترین مبلغ است. «ما انزل الیک» در جان پیامبر شکل گرفته است. صدای علی(ع) در قلب پیامبر اسلام(ص) آمده است.

وی افزود: بالاترین عرصه تبلیغ رساندن مردم به خداوند است. حفظ عظمت الهی، معنای خشیت برای مبلغان دین است. ما باید رابطه با پروردگار را درک کنیم و جایگاه خداشناسی را بشناسیم، لازم نیست از براهین سخت استفاده کنیم و با همین لسان ساده هم می توانیم بگوییم. خداشناسی فطری بهترین روش خداشناسی است.

آیت الله تحریری ادامه داد: نظام عالم، نظام طولی و واسطه است و از این معنا نباید غفلت کرد. همه ما در هر سطحی هستیم به تذکر نیاز داریم.

استاد اخلاق حوزه اظهار کرد: در منبر نباید ابتدا شبهه را مطرح کرد. حضرت امام صادق علیه السلام حتی در مواجهه با ابوالاوجا، ابتدا به روش ایجابی عمل می کردند. روش های گفت و گو با دیگران را باید از قرآن فرا گرفت. نکته دوم خشیت، اظهار خضوع عملی است.

تولیت مدرسه علمیه مروی تهران ادامه داد: خودسازی برای مبلغ خیلی مهم است. مبلغ در معرض دید مردم است. اگر من در حوزه منبر، موازین را رعایت کردم، خودش اثرگذار است.‌ مرحوم آقای کافی با آن حالت تواضع و گریه، در مردم بسیار موثر بود. ایشان حالت گریه و ضجه می گرفت، به طوری که در حالت یک راننده کامیون نیز موثر بود.

آیت الله تحریری بیان کرد: ما باید برای خودمان برنامه عملی داشته باشیم. مراقبت در منبر بسیار موثر است. میرزا عبدالعلی تهرانی هر چیزی را نمی دانست می گفتند «مثل شیر می گویم نمی دانم.»؛ مرحوم آقای فلسفی از روی کاغذ روایت را می گفتند.

آیت الله محمد علی جاودان هم در پنجمین نشست رسالات با بیان اینکه یک روحانی نباید سوار ماشین سلطنتی شود، اظهار کرد: زمانی من سوار نیسان بودم. طلبه ای سوار بر موتور بود. یک آقایی هم کنار یک فرمانده ارتش در ماشین خوبی نشسته بود. مردم نه من و نه آن طلبه موتورسوار را نگاه کردند، بلکه آن روحانی را نگاه می کردند که سوار چنین ماشینی شده بود.

وی گفت: روحانیون باید عرف را رعایت کنند. هر گناهی را می توان جواب داد، ولی اگر به خاطر رفتار من، مردم از دین گریزان شوند، این را نمی شود جواب داد.
استاد اخلاق در ادامه هدایت مردم را از وظایف مهم روحانیون دانست و اظهار کرد: جهات اخلاقی را با مردم رعایت کنید. لزومی ندارد ما هر چیزی را بگوییم. ما باید قرآن و حدیث خوب برای مردم بگوییم.

وی در ادامه با اشاره به واقعه روز عاشورا، اظهار کرد: ما باید روایات قوی را مستند و با ارائه سند برای مردم بخوانیم. حرف بدون سند نزنید. ما نسبت به سخنان مان مسئول هستیم، زیرا فرشتگان عتید و رقیب همه چیز را می نویسند.

وی افزود: ما به جوان می گوییم که نمازت را درست بخوان و هر روز صبح با امام زمان علیه السلام عهد ببند و صحبت کن. دعای عهد توسل خوبی به امام زمان(عج) است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019 Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019

نظرات

هیچ نظری تاکنون ثبت نشده

ایمیل خود را وارد کنید تا اخبار مدرسه را دریافت کنید

مدرسه مروی در فضای مجازی